Liza Morozova (umělkyně, Moskva). Performance Srp a kladivo.

Liza Morozova (umělkyně, Moskva). Performance Srp a kladivo.

Please enter a valid URL and content for your button.


19:00,
Centrum současného umění DOX,
Poupětova 1,
Praha 7.

26. října (čtvrtek)
Liza Morozova (umělkyně, Moskva). Performance Srp a kladivo. 19:00, Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7.

Od konce prvního desetiletí stoupá v Rusku nová vlna uměleckého aktivismu a uměleckou činnost již není možné oddělit od té politické. Právě tento fenomén, který vznikl na hranici politického a uměleckého dění, zaujal performerku Lízu Morozovovou. Pokusila se prozkoumat vztah mezi jevy současného života a uměleckou performancí. Prudká změna vnější situace a ruská politická realita vzbudily v umělkyni, podle její vlastních slov, pocit bezmoci, bezbrannosti, afektu a zuřivosti smíšené s hrůzou. Ve svých performancích se Líza Morozovová znova obrátila k tématu politiky a protestu a snažila se pomocí vlastních uměleckých praktik s použitím obrazů, jazyka a estetiky performance porozumět dávné sovětské, ale též současné kapitalistické realitě, pokusit se najít místo a úkol člověka v současné společnosti, pochopit význam a vliv sovětské či ruské symboliky na jednotlivce.

Performance Srp a kladivo patří v tvorbě Lízy Morozovové taktéž do „politické“ série. Srp a kladivo jsou snadno rozeznatelným atributem a státním symbolem Sovětského svazu, symbolem pokojné práce, přátelství, spolupráce mezi dělníky a rolníky a komunistického hnutí jako takového. Nicméně v historických reáliích se význam srpu a kladiva postupně transformoval: dnes reprezentují krutý autoritářský represivní stroj. Umělkyně se domnívá, že nám hrozí nebezpečí opakování chyb z minulosti a nastal čas, kdy se na tento symbol musíme podívat znovu, abychom pochopili a zapamatovali si jeho nebezpečí.

O autorce

Líza Morozovová (* 1973) – umělkyně, performerka, docentka psychologie, umělecká terapeutka. V roce 2005 obhájila dizertaci s názvem Sociálně-psychologický výzkum umělecké provokativnosti (na příkladu současného avantgardního umění). Na kontě má více než 160 výstav v různých zemích světa. V roce 2005 jako součást skupiny ESCAPE reprezentovala Rusko na Benátském bienále. Laureátka Ceny Kandinského (2012, 2014) a Ceny Moskevské bienále (2015). Žije a pracuje v Moskvě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *