KULTURUS 2022

KULTURUS 2022

29. října: NAVRACENÍ JMEN. Akce uctění památky Čechů a Slováků, kteří zahynuli v táborech Gulag. Akce pořádaná společně s českou pobočkou Memorialu a Gulag.cz. Místo a čas konání: Pomník obětem komunismu, Újezd, 14:00.

3. listopadu: KONSTANTIN MOROZOV. Prezentace knihy Boris Savinkov. Pokus o akademický žitopis. Místo a čas konání: kavárna Liberál, Heřmanova 6, Praha 7 -Holešovice, 18:30.

4. listopadu: STRÁŽCI PAMĚTI. Dokumentární film věnovaný Memorialu. Pořádáno společně s českou pobočkou Memorialu a Gulag.cz. Místo a čas konání: Langhans, Vodičkova 37, Praha 1, 18:00.

Ruská organizace Memorial již více než třicet let zkoumá historii sovětských represí a dokumentuje četná svědectví o porušování lidských práv v SSSR a v současném Rusku. Díky této práci zmáme jména tří milionů obětí sovětského teroru.
Memorial v současné době prochází velmi těžkým obdobím: na konci roku 2021 Nejvyšší soud Ruské federace zlikvidoval mateřskou organizaci a několik jejích poboček. Situace se ještě zhoršila po ruské invazi na Ukrajinu v únoru tohoto roku. Mnoho zaměstnanců Memorialu je v ohrožení. Co mohou dělat? A jak jim může pomoci Česká republika?
Strážci paměti (Česká republika, 2022)
Scénář, režie a střih: Tomáš Polenský
Námět: Štěpán Černoušek
Kamera: Tomáš Polenský, Petr Juračka, Igor Suvorov
Produkce: Tereza Soušková
Dramaturgie: Vojtěch Dudek
Mix zvuku: Pavel Matyáš
© Gulag.cz © Memorial ČR

6. listopadu: JULIA MAZUROVA. Prezentace knihy Dveře do Anglie. Julia Mazurova je spisovatelka a režisérka, laureátka literární ceny Vladislava Krapivina. Místo a čas konání: kavárna Liberál, Heřmanova 6, Praha 7, 18:30.

9. listopadu: JURIJ FJODOROV. Analýza vojenských operací ruských a ukrajinských ozbrojených sil, přehled výzbroje, strategie a taktika válčících stran. Místo a čas konání: kavárna Liberál, Heřmanova 6, Praha 7, 18:30.

10. listopadu: RUSOVÉ NA ZÁPADĚ. INTERAKCE DIASPOR MEZI SEBOU A S EVROPOU. Účastníci diskuse: Denis Bilunov (sociolog, organizátor prvního ustavujícího sjezdu „Free Russians Network“ v Praze), Věra Ljogkich (aktivistka feministického protiválečného odporu FAS), Štefan Melle (ředitel nevládní organizace Austausch Berlin, spoluorganizátor Kongresu občanských protivojenských a humanitárních iniciativ), Marek Hilšer (senátor, kandidát na prezidenta ČR). Místo a čas konání: Řehořova 19, Praha 3, 18:30.

13. listopadu: ČTENÍ HRY ARTURA SOLOMONOVA „JAK JSME POHŘBÍVALI JOSIFA VISSARIONOVIČE.“ Účinkují: Olga Romanova, Viktor Šenderovič, Alexandr Delfinova, Jevgenij Demenok, Alexandr morozov, Emil Kollmann a další. Hudba: Boris Filanovský. Místo a čas konání: Divadlo Rokoko, Václavské náměstí 38, Praha 1, 19:00.

14. listopadu: DIVADLO JEDNOHO ŠENDEROVIČE. Tvůrčí večer slavného spisovatele, publicisty a satirika Viktora Šenderoviče. Místo a čas konání: kinosál Dlabačov, Bělohradská 24, Praha 6, 19:00.

15. listopadu: ALEXANDR RYLKIN. Prezentace knihy Odpovědnost elit aneb kdo nás dovedl k takovémuto životu. Spolupořádá Akademické centrum Borise Němcova, moderuje Marek Příhoda. Místo a čas konání: Filozofická fakulta UK, místnost 300, 18:00.

16. listopadu: NESVATÁ SVATÁ. Promítání dokumentárního filmu o současné Ruské pravoslavné církvi (© 2022, Rusko).
Režie: Maria Sandler
Hrají: Vasilij Razukov, Petr Meščerinov, Giovanni Guaita, Alexej Uminskij.
Místo a čas konání: Evangelická církev metodistická, Ječná 19, Praha 2, 18:30.

17. listopadu: PUSSY RIOT. Koncert v rámci Festivalu svobody. Václavské náměstí.

18. listopadu: Prezentace spolku SVOBODNÍ RUSOVÉ, z.s. za účasti Ivana Preobraženského, Alexeje Kelina a Antona Litvina. Místo a čas konání: kavárna Na Boršově, Náprstkova 10, Praha 1, 18:30.

21. listopadu: ALEXEJ KOZLOV (Solidarus. Berlin). „Ruská občanská společnost v Evropě: evakuace a integrace.“ Místo a čas konání: kavárna Na Boršově, Náprstkova 10, Praha 1, 18:30.

Jedná se o hru o zločinné plasticitě lidské psychiky, o ochotě za určitých podmínek obnovit nejnebezpečnější praktiky totalitní minulosti, která nikam nezmizela: ovládá přítomnost a hodlá se stát budoucností. Hra ukazuje, jak snadno se člověk stane tyranem a jak poslušně mu to jeho okolí dovolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *