Jevgenij Demenok (spisovatel). Oděsa v letech 1917–1920. Historie odporu: od frašky k tragédii.

Jevgenij Demenok (spisovatel). Oděsa v letech 1917–1920. Historie odporu: od frašky k tragédii.

Please enter a valid URL and content for your button.


Kavárna Liberál, Heřmanova 6, 170 00 Praha 7

8. listopadu (středa)
Jevgenij Demenok (spisovatel). Oděsa v letech 1917–1920. Historie odporu: od frašky k tragédii.
19:00, Kavárna Liberál, Heřmanova 6, Praha 7.

ODĚSA V LETECH 1917–1920. ODPOR: OD FRAŠKY K TRAGÉDII

  Přes chaos a hrůzu občanské války zůstávala Oděsa v letech 1918–1919 oázou, kde kypěl kulturní život. Ve snaze zachránit se před útrapami války, hladem a pronásledováním se sjíždí do Oděsy spousta literátů známých po celém Rusku: Ivan Bunin a Alexej Tolstoj, Maximilian Vološin, Arkadij Averčenko a Nikolaj Jevreinov, Teffi a Don Aminado (Aminad Špoljanskij), redaktor Ruského slova («Русское слово») Fedor Blagov a redaktor Kyjevana («Киевлянин») Vasilij Šulgin.  V Oděse našli svůj domov populární zpěváci a herci Leonid Sobinov, Aleksandr Vertinskij, Věra Cholodná, Věra Karali a mnozí další. Na oděských pódiích se taktéž vyhranily místní divadelní hvězdy Vasilij Vronskij a Lidia Mansvetovová.
Během podzimu roku 1918 pořádá v Oděse Alexej Tolstoj divadelní „večery čtení“, tak zvané Středy. Ivan Bunin organizuje vznik prvního oděského „tlustého“ literárního časopisu Sjednocení («Объединение»).
V letech 1917–1919 zažívala Oděsa vydavatelský boom, vydávalo se tam kolem stovky časopisů a 270 novin. Od října 1918 do března 1919 bylo v obnovené filmové továrně natočeno jedenáct uměleckých filmů, ve čtyřech z nich hrála hvězda němého filmu Věra Cholodná.
Rok 1918 se stal pro Oděsu divadelním. Město bylo přeplněno divadelními skupinami a studii, scénické prostory nepostačovaly. Jako houby po dešti vznikaly kabarety a varieté s ohromujícími názvy: Ke všem čertům («Ко всем чертям»), Divadlo Groteska («Театр-Гротеск»), Veselý kanár («Веселая канарейка»). Tehdy začal v Oděse působit Spolek divadelníků, Škola múzických umění a Svobodná dílna výtvarných umění. Milovníky hudby těšily koncerty Reinholda Gliera, které měla v sezóně 1918 na programu Oděská filharmonie, zatímco milovníkům divadla udělalo radost hostování skupiny Moskevského uměleckého divadla o rok později.
Bujný a horečný kulturní život byl zvláštním zázrakem na pozadí častých změn vlády, rostoucí kriminality a blížícího se hladu a epidemií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *