Program na celý den – 28 září

Program na celý den – 28 září
Divadlo Komedie. Jungmannova 15/1, Praha 1-Nové Město


10:00 Animovaný film. Program „Velkého festivalu kreslených filmů“


12:00 Dokumentární film. „Nepál navždy“ (2012, 90 min.) Režie – Alena Polunina. Hrdiny filmu jsou dva poslanci z Petrohradu, věrní Leninovi stoupenci. Zamýšlejí cestu do Nepálu, kde nedávno skončila občanská válka. Mají za úkol usmířit dvě navzájem soupeřící nepálské komunistické strany a tím urychlit nástup rovnosti a bratrství ve světě. Původně si informaci o cestě poslanci vymysleli jen pro noviny, aby přilákaly pozornost na sebe a svou organizaci. Shodou okolností hrdinové doopravdy musí odjet do Nepálu.


14:00 Filmy pro umění. „Vinogradov a Dubosarskij: obraz na zakázku“ (2011). Režie E. Mitta. Duo Vinogradov-Dubosarskij je úspěšné, srozumitelné a nápadné. Jejich jména jsou první na seznamu známých v zahraničí zásadních postav ruského současného umění. Vinogradov a Dubosarskij a také Ilja Kabakov, Valerij Košljakov, Pavel Pepperštejn již léta spolupracují se zahraničními galeriemi. Režisér filmu Jevgenij Mitta se rozhodl zbavit umělce nálepky „nápadný“ a ukázat publiku, že za úspěchem stojí magie vlastního stylu a, i když to zní trochu banálně, – usilovná práce: „Ano, oni pracují s nápadným materiálem, ale jejich slova taková nejsou, je to z větší části kritika“.


16:00 Videoart. Tvůrčí večer А. Jermolajevové. Umělec, emigrant, občan. Uvádí A. Džeuza.


18:00 Hraný film. „Ve jménu Marxe“ (2012, 100 min.). Režie Světlana Baskova. Film je založený na událostech z období krize, kdy se majitelé výrobních podniků snaží vyřešit vlastní problémy na účet pracovníků, kteří zchudli během několika krizových let. Hlavní konflikt filmového děje tkví ve vztazích mezi novými kapitalisty a představiteli dělnické třídy sovětského období: sovětskými pracovníky a „novými Rusy“, jak se v Rusku říká lidem, kteří začali podnikat po rozpadu Sovětského svazu.


20:00 Divadlo. Teatr.doc představí nový projekt Eleny Greminové „150 důvodů proč nebránit Vlast a ještě 7 navíc“.

Účinkují: Anna Derjabina-Kotova, Anastasija Patlaj, Natalija Sapeckaja, Barbara Faer, Tatjana Paršina
Kostýmní výtvarník – Naděžda Averina.

Může se stát, že všechno se změní jednou pro vždy. A věci, které se zdály nedotknutelné, zmizely a už nikdy nevrátí: blízcí, hodnoty, se kterými jsi vyrůstal, významná města, světové říše. Každý přece ví – to, co se děje, je změna k lepšímu. Ale když se celý svět změnil v průběhu jednoho dne, nemůžeš říci, že je to pro tebe změna k lepšímu. Věci se mění příliš rychle. A navždy. Na jevišti pět žen hovoří o 29. květnu 1453, kdy ze světové mapy navždy zmizela Byzantská říše a její hlavní město – Konstantinopol. Mluví o tom, proč nepřišla pomoc ze Západu, o 150 důvodech proč nebránit vlast, o 150 důvodech proč se nesdružovat ve chvíli nebezpečí, o 150 důvodech proč pracovat pro nepřítele. A je to hledání jediného důvodu, proč jít na smrt a bránit něco, co ostatní již prodali, zradili, nebo bezmyšlenkově prohrály. Všichni, kdo byli schopni udržet meč, ten den zemřou. A když už nezůstanou žádní další muži, ženám nezbude nic než vyprávět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *